11 Eylül 2020 – İstanbul Uluslararası Hukuk Merkezi’nin (ICIL) Türk Kızılay ile bu yıl ilk defa düzenlediği ve insancıl hukuku konu alan “Kırımlı doktor Aziz Bey Farazi Dava Yarışması”nda Belarus Devlet Üniversitesi adına katılan takım birinci oldu.

ICIL ve Türk Kızılay ortaklığında düzenlenen ve Uluslararası Kızılhaç Komitesinin (ICRC)’nin işbirliğinde gerçekleşen yarışmaya 17 farklı ülkeden 36 takım başvurdu.

Yarışmanın finalinde Hollanda’dan Amsterdam Üniversitesi ve Belarus’tan, Belarus Devlet Üniversitesi hukuk fakültesi öğrencileri yarıştı ve yarışmada birinciliği Belarus Devlet Üniversitesi,  ikinciliği Amsterdam Üniversitesi katılan takımlar elde etti.

Silahlı çatışmalar hukuku olarak da bilinen insancıl hukuk alanında yarışmada en iyi gelişim kaydeden takım ödülüne de Malezya’dan National University of Malaysia, en iyi konuşmacı ödülünü de Galatasaray Üniversitesinden Fatmanur Banu Hayır ve Plovdiv Üniversitesinden Todor Rogoshev kazandı.

Yarışmaya ilişkin olarak Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yarışmaya duyulan ilgiden memnun olduklarını ve organizasyonun gördüğü ilgiden dolayı gurur duyduklarını belirterek, “Kırımlı Doktor Aziz Bey’i artık tüm dünya tanıyor” dedi.

Yarışmanın organizasyonunda görev alan ICIL Genel Koordinatörü Onur Dur: “Burada bizlere yardımlarını esirgemeyen, projemize destek olan Kızılay’a teşekkür ederiz, Türkiye’yi uluslararası hukukun merkez ülkelerinden biri haline getireceğiz. Kırımlı Aziz Bey’in hatırasına yaraşır bir yarışma oldu.” ifadelerini kullandı.

ICIL İdari İşler Koordinatörü Mustafa Can Sati yarışmanın uluslararası alanda gördüğü ilgiden dolayı gurur duyduklarını belirtti. Öğrencileri tebrik eden Sati, Kızılay tarafından verilen desteklerle gerçekleştirilen böylesine anlamlı organizasyonların Türk Kızılayı’nın ve ICIL’in faaliyetlerine olan ilgiyi arttıracağını kaydetti.